10.5. Dünya Gücü OsmanlıTARİH-10

10.5.7. Karaların ve Denizlerin Hakimi

KAZANIM ve AÇIKLAMALARI

10.5.7. Osmanlı Devleti’nin takip ettiği kara ve deniz politikalarını analiz eder.
a) Osmanlı Devleti’nin öncelikli olarak bir kıta (kara) gücü olduğu vurgulanır ve dönemin diğer büyük kıta güçlerine kısaca değinilir.
b) Coğrafi Keşifler’in Osmanlı Devleti’nin Akdeniz’deki hâkimiyetinde meydana getirdiği değişimler üzerinde durulur.
c) Osmanlı Devleti’nin stratejik amaçlı olarak Akdeniz dışına yönelme çabaları bağlamında Hint Deniz Seferleri ele alınır.
ç) Atlantik ülkelerinin (Portekiz, İspanya, Hollanda, İngiltere) okyanus güçleri olarak Akdeniz’e nüfuz etme çabaları üzerinde durulur.

10.5.7. Osmanlı Devleti’nin takip ettiği kara ve deniz politikalarını analiz eder.

a) Osmanlı Devleti’nin öncelikli olarak bir kıta (kara) gücü olduğu vurgulanır ve dönemin diğer büyük kıta güçlerine kısaca değinilir.

b) Öğrencilerin, Osmanlı Devleti’nin denizlerde yaptığı fetihlerin Akdeniz hakimiyetine etkisini ve bu bağlamda Kıbrıs’taki Türk varlığının tarihsel önemini analiz etmeleri sağlanır.

c) Coğrafî Keşifler’e ve sonrasında Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında yaşanan katliamlara ve bu bölgelerin zenginliklerinin Avrupa’ya taşınmasına değinilir.

ç) Coğrafi Keşifler’in Osmanlı Devleti’nin Akdeniz’deki hâkimiyetinde meydana getirdiği değişimler ile okyanus güçlerinin Akdeniz’e nüfuz etme çabalarına değinilir.

d) Osmanlı Devleti’nin stratejik amaçlı olarak Akdeniz dışına yönelme çabaları bağlamında Hint Deniz Seferleri’ne değinilir.

UYGULAMA ZAMANI ve SÜRESİ

Planlanan Ders Süresi:40+40+40=120 Dakika (Üç ders saati)
Uygulama Tarihleri: 12. ve 13. Haftalar,  18-31 MART 2024 

DERS/KAZANIM KONUSU (İÇERİK)

10.5.7. KARALARIN VE DENİZLERİN HÂKİMİ

  • Osmanlılar Akdeniz’de
  • Coğrafi Keşifler’in Etkileri
  • Hint Deniz Seferleri
  • Akdeniz’de Güçler Değişiyor

KAVRAMLAR, KİŞİLER, OLAYLAR

Sömürgecilik, Coğrafi keşifler, Barbaros Hayrettin, Preveze, Cezayir, Turgut Reis, Baharat Yolu, Portekiz, Gucerat, Selman Reis, Seydi Ali Reis, Açe Sultanlığı, Kızıldeniz, Kaptan-ı Derya, Hint Deniz Seferleri,

KONU/KAZANIM SUNUM/SLAYTI

10.5.7. Karaların ve Denizlerin Hakimi Sunum/Slayt

KONU / KAZANIM MATERYALLERİ

10.5.7. Karaların ve Denizlerin Hakimi Sunum/Slayt

10.5.7. MATERYAL HAVUZU

10.5.7. ETKİNLİK HAVUZU

10.5.7. ÖLÇME-DEĞERLENDİRME SORU HAVUZU

Çoktan Seçmeli Soru Testi – 1

10.5.7. Karaların ve Denizlerin Hakimi Dijital Pano Padlet

DESTEK, KATKI ve DEĞERLENDİRMELERİNİZİ BEKLİYORUZ.

Ünite ile ilgili dosya, doküman, sunum, slayt, ses, görüntü, fotoğraf, video, vb. her şeyi aşağıdaki sanal duvarda (Padlet) paylaşabilir, görüş ve düşüncelerinizi belirtebilir, yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz. Yapacağınız tek şey + ya tıklayıp sonrasında istediğinizi panoya eklemek. Birlikte düşünüyor, tasarlıyor, üretiyor ve paylaşıyoruz. Öğretmen İmecesi

Made with Padlet

ANA SAYFA TARİH-10 / 10.5. ÜNİTE: DÜNYA GÜCÜ OSMANLI (1453-1595) / 10.5.1. 1453-1520 Yılları Arasındaki Başlıca Siyasi Gelişmeler / 10.5.2. Fetih ve Fatih / 10.5.3. İslam Dünyası Liderliği / 10.5.4. 1520-1595 Yılları Arasındaki Başlıca Siyasi Gelişmeler / 10.5.5. Gücünün Zirvesinde Osmanlı / 10.5.6. Osmanlı’nın Gücü ve Stratejik Rakipleri / 10.5.7. Karaların ve Denizlerin Hakimi / 10.5. Ünite: Ölçme-Değerlendirme Etkinlikleri

Daha Fazla Göster

Yorumlarınız, görüş, öneri ve eleştirileriniz bizim için bir gelişme fırsatıdır.

Başa dön tuşu
Skip to content