”Pandemi Döneminde Gündelik Pratikler, Algı ve Eğitim İhtiyaçları Araştırması” Raporu orav TARAFINDAN yayınlandı.

Öğretmen Akademisi Vakfı tarafından yapılan ”Pandemi Döneminde Gündelik Pratikler, Algı ve Eğitim İhtiyaçları Araştırması”nın raporu yayınlandı. Raporu hazırlayan ve paylaşan ORAV’ a teşekkür ediyoruz. ORAV tarafından hazırlanan sunuş metni ve rapor bağlantısı aşağıdadır.

Değerli ÖRAV Dostu, 

Pandemi ve karantina sürecinin öğretmen, veli ve öğrenciler için oldukça hassas ve zorlu geçtiğini hepimiz kendi deneyimlerimizde de söyleyebiliriz. Ancak bu etkileri verileri ile de görebilmek amacıyla ÖRAV olarak, Türkiye’deki en büyük toplumsal kesim olan ebeveynlere ve öğretmenlere odaklanan bir araştırma gerçekleştirdik. Mayıs-Temmuz 2020 tarihleri arasında 3.757 kişi ile online mecralar üzerinden yaptığımız ”Pandemi Döneminde Gündelik Pratikler, Algı ve Eğitim İhtiyaçları Araştırması”nın çarpıcı sonuçlarını sizlerle de paylaşmak istiyoruz. 

Araştırma, öğretmenlerin yüzde 85’inden fazlasında öğrenme kaybına yönelik kaygının oldukça yaygın ve büyük boyutlara ulaşmış olduğunu gösteriyor. Buna rağmen, araştırmaya katılan öğretmenlerin üçte biri uzaktan eğitimin artık dünyada kaçınılmaz bir yöntem olduğunu, gerekli öğrenme ortamının dijitalde de yaratılabildiğini, işlevsel, pratik ve zamandan tasarruf sağlayan bir öğretim yöntemi olduğunu savunuyor.

Uzaktan eğitimin işlevselliğini ve kaçınılmazlığını kabul etmekle beraber, çeşitli sebeplerle şu an Türkiye’de bunun uygulanabilir olmadığını ve geliştirilmesi gerektiğini düşünen öğretmenlerin ortak noktası ise hem kendileri, hem de öğrencileri için teknolojik araç sahipliği ve dijital okuryazarlıktaki yetersizlik olarak ortaya çıktı. Uzaktan eğitimin niteliğini artırmak için öğretmenleri bu konuda bütünlüklü bir şekilde destekleyecek bir mekanizmaya ihtiyaç duyulduğu da gördük.

Öğretmen ve öğrencinin yanında, eğitimde her zaman çok önemli bir diğer paydaş grubu olan veliler, uzaktan eğitim sürecinde çocuklarının duygusal yüklerini hafifletme çabalarının yanında, öğrenme kaybı yaşamamaları için de ellerinden geleni yaptı. Araştırmaya katılan her 10 ebeveynden 8’i, karantina sürecinin çocukların eğitim durumunu olumsuz etkilediğini belirtti. Ebeveynlerin yüzde 20’si evden/uzaktan eğitimi okuldaki eğitime göre daha verimli bulurken, araştırma her 10 ebeveynden 6’sının online eğitimlerin işe yaramadığını düşündüğünü ortaya koydu. 

Özetle araştırma bize gösterdi ki, ”uzaktan eğitim mi, yüz yüze eğitim mi?” sorusu yerine, her ikisi için de “nasıl bir uzaktan eğitim, nasıl bir yüz yüze eğitim?” sorularını sormak çok daha zenginleştirici ve çözüm odaklı olacaktır.

Yeni dönemde hayata geçirdiğimiz ”Çevrim İçi Eğitimde Etkileşimli Ders Tasarımı Programı”na, tam da bu nedenle başladık. Program, öğretmenlerin dijital okuryazarlık becerilerini güçlendirmenin yanı sıra, uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerle yüz yüze olamamanın getirdiği dezavantajları etkileşimli tasarım ile avantaja dönüştürmek için tasarlandı. Hedefimiz Haziran 2021’e kadar en az 1.500 öğretmene ulaşmak. 

”Pandemi Döneminde Gündelik Pratikler, Algı ve Eğitim İhtiyaçları Araştırması”nın tamamını incelemek isterseniz,  rapora aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 
Rapora Ulaşmak İçin Tıklayınız
Saygılarımla, 

Füsun Çürüksu 

Öğretmen Akademisi Vakfı

Görüş, öneri ve eleştirileriniz bizim için bir gelişme fırsatıdır. Lütfen yorumlarınızı yazınız...

Başa dön tuşu