T.C. İNKILAP TARİHİ-12.1. ÜNİTE: 20. YÜZYIL BAŞLARINDA OSMANLI DEVLETİ ve DÜNYA

BU ÜNİTEDE:
1918’e kadar Mustafa Kemal’in hayatını,
XX. yüzyıl başlarında Osmanlı Devleti’nin genel durumunu,
I. Dünya Savaşı’na neden olan gelişmeleri,
I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin savaştığı cepheleri,
Mondros Ateşkes Anlasması ve Anadolu’nun İtilaf Devletleri tarafından işgalini,
I. Dünya Savaşı sırasında ABD’nin rolünü,
Paris Barış Konferansı’nda İtilaf Devletleri’nin çıkar çatışmalarını,
I. Dünya Savaşı’nı bitiren barış antlaşmalarını öğreneceğiz.

BİRLİKTE Düşünüyor, Tasarlıyor, Üretiyor ve Paylaşıyoruz.

ÖĞRETMEN İMECESİ /Eğitim 4.0 Projesi kapsamında Tarih Zümresi olarak her ders ve ders kapsamındaki her ünite bir modül olarak ele alınmış, ünite modülleri kazanım bazlı olarak, ders öğretim programları da dikkate alınarak, bilimsel temellerle, tekrarlardan arınmış, zaman ve emek israfını engelleyen YALIN felsefe ve üretim araçlarıyla, dijital zeminlerde BİRLİKTE düşünülerek, tasarlanmış, ve üretilerek paylaşıma açılmıştır. 

Ders İmecesi ile ortaya konan planlar, materyaller öğretmenleri luzumsuz tekrarlardan kurtarmak ve israfı önlemek için olup, olduğu gibi birebir uygulanacak bir kalıp değildir. Ders işlenirken, öğretmenin bilgisi, yeteneği, dersin işleneceği sınıfın düzeyi, hazır bulunuşluluğu, fiziki ortamlar, değişen şartlar vb. faktörler göz önüne alınır.

ÜNİTE KONULARI

12.1. Ünite Özeti (OGM Materyal)

T.C. İNKILAP TARİHİ ve ATATÜRKÇÜLÜK-12.1. ÜNİTE: 20. YÜZYIL BAŞLARINDA OSMANLI DEVLETİ ve DÜNYA

Ünite Kazanım Sayısı 4,
Süre 8 Ders Saati, Oran % 16,7
Ünite Uygulama Tarihleri, 36-40. Haftalar, 4 Hafta, 13 Eylül-10 Ekim 2021

ÜNİTE KAVRAMLARI

Ateşkes anlaşması ► Barış antlaşması ► Dünya barışı ► Dünya savaşı ► İtilaf Devletleri ► İttifak Devletleri ► Manda ve Himaye ► Meşrutiyet ► Silahlanma yarışı ► Sömürgecilik ► Tehcir
OGM Materyal Ünite Kavramları Etkinliği

12.1.2. 20. Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti

12.1.2. 20. Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti

Planlanan Ders Süresi: 40+40= 80 Dakika, İki Ders Saati),

12.1.2. 20. Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti Sunum/Slaytı

Uygulama Tarihleri: 38. Hafta, 20-26 Eylül 2021

12.1.2. MATERYAL HAVUZU

ÖLÇME-DEĞERLENDİRME HAVUZU


https://padlet.com/mehmetkosk/szcn4ryutqbe55sa

Bu Ünite için Katkıda Bulunmak İster misiniz?

Tarih öğretmeni olarak sadece 9.1. Tarih ve Zaman ünitesine odaklandığınızı ve sizinle beraber en az 20- 30 zümre arkadaşının bu üniteyi, ünite ile ilgili kazanım planlarını , bu planlara uygun ders içeriklerini, bu içeriklere uygun materyallerini, planlı bir şekilde hazırlanmış kazanım etkinliklerini, ölçme değerlendirme araçlarını geliştirdiklerini ve bütün bunların bir sunumda birleştirildiğini düşünün. Nasıl olurdu. Diğer tarih derslerini ve ünitelerini düşünme, onları da o üniteye, modüle yetkili arkadaşlarımız düşünsün. Sen sadece bu üniteye odaklan ve diğerlerini sınıfında uygula.

ÖĞRETMEN İMECESİ /Eğitim 4.0 la birlikte üreterek zaman kazanalım, kazandığımız zamanı bir değer olarak öğrencimize, gencimize dolayısıyla geleceğimize ayıralım. Ne dersiniz. Bir ucundan da ben tutayım diyorsanız, buyurun. Google Classroom üzerinden sağ üst köşede + ya tıklayıp, sınıfa katıl diyoruz ve 2zn5hqt katılım kodunu giriyoruz. Veya doğrudan aşağıdaki bağlantıyı takip ediyoruz.

Yoksa sadece kullanın, ders kaynaklarını bulma derdine düşmeyelim. Öğrenme – öğretme süreçlerine odaklanalım. Öğrencilerimize zaman ayırıp onlara emek verilim yeter.

DESTEK, KATKI, ÖNERİ ve DEĞERLENDİRMELERİNİZİ BEKLİYORUZ

Değerli Meslektaşım, Çok eksiği var biliyoruz., Daha iyisi için, sizin de desteğinize ihtiyacımız var, Birlikte bir şeyler yapabiliriz. DESTEK, KATKI ve DEĞERLENDİRME FORMU nu doldurarak görüş, önerilerinizi belirtebilir, belge ve doküman gönderebilirsiniz.

ANA SAYFA / T.C.İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük-12 / 12.1. ÜNİTE: 20. Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti ve Dünya / 12.1.1. Mustafa Kemal’in Hayatı / 12.1.2. 20. Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti / 12.1.3. I. Dünya Savaşı (1914-1918) / 12.1.4. Mondros Ateşkes Antlaşması (30 Ekim 1918)

TARİH-9 / TARİH-10 / TARİH-11 / T.C. İNKILAP TARİHİ-12
TÜRK KÜLTÜR MEDENİYET TARİHİ / ÇAĞDAŞ TÜRK DÜNYA TARİHİ

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu