TARİH ÖĞRETMENLERİ İÇİNTARİH ZÜMRESİ
Trend

2023-2024 Tarih Yıllık Planlar

2023-2024 TARİH ZÜMRESİ DERSLERİ YILLIK PLANLARI

Öğrenme ve öğretme sürecinde plân yapmak son derece önemlidir. Bir eğitim ortamında, öğrencilere düzgün bir şekilde bilgi aktarmak ve onların eğitim gereksinimlerini karşılamak için planlama yapmak gerekmektedir. Bu planlama süreci, öğretmenlerin etkili ve verimli bir şekilde ders işlemesini sağlar.

Plân ve plânlama çalışmalarının zamanla güncelleştirilmesi ve sürekli olarak gözden geçirilmesi çok önemlidir. Eğitim sürecinde hedefler ve öğrenci gereksinimleri değişebilir, bu nedenle plânlar güncellenmeli ve ihtiyaçlara uyum sağlamak için ayarlanmalıdır. Öğrencilerin öğrenme stilleri ve becerileri farklı olabilir, bu yüzden plân ve plânlama süreci, her öğrencinin bireysel gereksinimlerini karşılamaya yönelik esneklik sağlamalıdır.

Plân ve plânlama çalışmaları eğitim sürecinin temel taşlarından biridir. Etkili bir öğretim ortamı oluşturmak ve öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için bu sürecin önemi büyüktür. Öğretmenlerin plân yapma ve güncelleme becerilerine sahip olmaları, öğrencilerin başarılı bir şekilde öğrenmelerini sağlar ve eğitim sisteminin gelişmesine katkıda bulunur.

Öğretmen İmecesi Tarih Zümresi olarak sizlerden gelen görüş ve öneriler ışığında 2023-2024 eğitim-öğretim yılı tarih dersleri yıllık planlarını yeni tarih öğretimi programına göre hazırladık ve erişime açtık, hayırlı olsun. İyi çalışmalar dileriz!

TARİH-9 YILLIK PLANLARI (2023-2024)

Yeni tarih öğretim programına ve MEB çerçeve planına göre hazırlanmıştır.

TARİH-9 İçerikleri

TARİH-10 YILLIK PLANLARI (2023-2024)

TARİH-10 İçerikleri

Yeni tarih öğretim programına ve MEB çerçeve planına göre hazırlanmıştır.

TARİH-11 YILLIK PLANLARI (2023-2024)

TARİH-11 İçerikleri

T.C.İNKILAP TARİHİ ve ATATÜRKÇÜLÜK-12 YILLIK PLANLARI (2023-2024)

Yeni MEB çerçeve planına göre hazırlanmıştır.

T.C.İNKILAP TARİHİ ve ATATÜRKÇÜLÜK-12 Ders İçeriği

SEÇMELİ TÜRK KÜLTÜR ve MEDENİYET TARİHİ YILLIK PLANLARI (2023-2024)

SEÇMELİ TÜRK KÜLTÜR ve MEDENİYET TARİHİ Ders İçerikleri

SEÇMELİ ÇAĞDAŞ TÜRK ve DÜNYA TARİHİ YILLIK PLANLARI (2023-2024)

SEÇMELİ ÇAĞDAŞ TÜRK ve DÜNYA TARİHİ Ders İçerikleri

SEÇMELİ DEMOKRASİ ve İNSAN HAKLARI YILLIK PLANLARI (2023-2024)

SEÇMELİ DEMOKRASİ ve İNSAN HAKLARI Ders içerikleri

SEÇMELİ ORTAK TÜRK TARİHİ

Türk Dünyası Devletleri Ortak Kitabı

TÜRK DÜNYASI ORTAK TÜRK TARİHİ Ders İçerikleri

11. ve 12. SINIFLAR SEÇMELİ TARİH YILLIK PLANLARI (2023-2024)

Seçmeli tarih dersi yıllık planları zümreler tarafından kararlaştırılır. Öğretmen İmecesi Tarih Zümresi olarak 9. ve 10. sınıf tarih dersleri kazanımlarını 11. Sınıf Seçmeli Tarih dersi içerisinde planladık ve paylaşıma açtık.

11. Sınıf Seçmeli Tarih dersleri TYT-AYT ağırlık olarak planlandı

12. Sınıf Seçmeli Tarih dersleri TYT-AYT ağırlık olarak planlandı

SEÇMELİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER YILLIK PLANLARI (2023-2024)

Bu dersi okutan bir arkadaş aşağıdaki boş şablonu doldurarak dersin planını oluşturabilir ve aşağıdaki dijital panoya eklerse dersi okutan öğretmenlerimiz adına çok mutlu oluruz. İlginiz için teşekkürler.

SEÇMELİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER Ders içeriği

İSLAM BİLİM TARİHİ YILLIK PLANLARI (2023-2024)

Bu dersi okutan bir arkadaş aşağıdaki boş şablonu doldurarak dersin planını oluşturabilir ve aşağıdaki dijital panoya eklerse dersi okutan öğretmenlerimiz adına çok mutlu oluruz. İlginiz için teşekkürler.

İSLAM BİLİM TARİHİ Ders içerikleri

İSLAM KÜLTÜR VE MEDENİYETİ YILLIK PLANLARI (2023-2024)

Bu dersi okutan bir arkadaş aşağıdaki boş şablonu doldurarak dersin planını oluşturabilir ve aşağıdaki dijital panoya eklerse dersi okutan öğretmenlerimiz adına çok mutlu oluruz. İlginiz için teşekkürler.

İSLAM KÜLTÜR VE MEDENİYETİ Ders içerikleri

OSMANLI TÜRKÇESİ YILLIK PLANLARI (2023-2024)

Bu dersi okutan bir arkadaş aşağıdaki boş şablonu doldurarak dersin planını oluşturabilir ve aşağıdaki dijital panoya eklerse dersi okutan öğretmenlerimiz adına çok mutlu oluruz. İlginiz için teşekkürler….

http://sinifdefterim.com/

MESEM 9 ve 10. SINIFLAR TARİH YILLIK PLANLARI

HEM DYK KURS PLANLARI

Halk Eğitim Merkezi Kursları DYK Kursları için plan hazırlama merkezi

DYK kurslarını buradan planlayabilirsiniz

İletişim için: Mehmet Köşk; Telf/WhatsApp: 05053529977, E-Posta: mehmetkosk@gmail.com

DESTEK, KATKI ve DEĞERLENDİRMELERİNİZİ BEKLİYORUZ.

Yıllık planlar ile ilgili dosya, doküman, sunum, slayt, ses, görüntü, fotoğraf, video, vb. her şeyi aşağıdaki sanal duvarda (Padlet) paylaşabilir, görüş ve düşüncelerinizi belirtebilir, yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz. Yapacağınız tek şey + ya tıklayıp sonrasında istediğinizi panoya eklemek. Birlikte düşünüyor, tasarlıyor, üretiyor ve paylaşıyoruz. Öğretmen İmecesi

Padlet ile yapıldı

ANA SAYFA / TARİH ZÜMRESİ / TARİH-9 / TARİH-10 / TARİH-11 T.C. İNKILAP TARİHİ-12 / TARİH SEÇMELİ DERSLERTYT AYT KPSS / DYK / Tarih Zümresi Kararları Yıllık Planlar / Tarih Zümresi Etkinlikleri / Proje Ödevleri Performans Ödevleri / Yazılı Yoklama ve Sınavlar / BEP Dosyaları / Tarih Öğretim Programları  Tarih Zümresi Haftalık Toplantı

Daha Fazla Göster

11 Yorum

 1. Selamlar Mehmet Bey,
  Öncelikle yapmış olduğunuz çalışmalar için teşekkür ederim.
  Sene başı zumresini okudum güzel olmuş. Benim ricam zümre de performans ödevi ve proje degerlendime cizelgesinin eklenmesi olacaktır.
  Calismalarinizda başarılar dilerim.
  Mahmut Aktürk
  Tarih ogretmeni

  1. Mahmut Bey yeni düzenlemelerde dikkate alacağım. İlginiz ve uyarılarınız için teşekkürler. Eğer isterseniz doküman üzerinde istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Selamlar.

 2. Liseler için seçmeli ders haline gelen Türk Sosyal Hayatında Aile dersi için herhangi bir pilan ya da program var mı?

 3. Hocam planlarla ilgili sorum olacak. Yillik planlarda mebin cerceve planında yer alan okul disi ogrenme kismi yok Ayrica etkinlik kısmına yazılan belirli gün ve haftalarda sizin planlarınızda değerlendirme kısmına yazılmış. Acaba sorun olmaz mi

  1. Okul dışı öğrenmeden ne anladığımıza bağlı. Okul dışı kaynaklar ve etkinlikler konusunda planda yeterince bilgi var. Maksat hasıl oluyorsa şeklin bir önemi yok. Kolay gelsin

 4. Liseler için seçmeli ders haline gelen Türk Sosyal Hayatında Aile dersi için herhangi bir pilan ya da program var mı?

 5. 1- Değerli Öğretmenim, her şeyden önce öğretmen imecesi bir proje olup, zümre öğretmenlerinin birlikte düşünmesini, tasarlamasın, üretmesini ve paylaşmasını esas alan bir projedir. Aklı önceler, doğrudan değere odaklanıp, lüzumsuz zaman, kaynak ve emek israfından kaçınır.
  2- Bundan dolayıdır ki kendisine sunulan her şeyi olduğu gibi kabul etmez (Bu yukarıdan bakanlıktan da gelse), itiraz eder, kendi çözümünü ortaya koyar.
  3- Öğretmen imecesi hep birlikte, iş bölümü yaparak, sistemli bir çalışma içerisindedir. Yapacaklarını planlar, planladıklarını yapar.
  4- Sahada uzman olan öğretmenlerdir. Öğretmenin sözü ve düşüncesi önemli ve önceliklidir. Yaklaşık 20 bin tarih zümresi öğretmeninin söyleyecek bir sözü, bir duruşu olmalı düşüncesindeyiz.
  5- Öğretmen imecesi yıllık planları ezberin değil gerçeğin planıdır. Bu cümleden okulun açıldığı ilk gün öğrencileri tanımak, geçmiş bilgi ve birikimlerini öğrenmek, onları derse hazırlamak için geçmiş konulardan hızlı bir şekilde hatırlatmalarda bulunmak, bir yıl boyunca göreceği dersin müfredatını, konularını, kitabını, dersin işleniş şeklini, yöntem ve tekniklerini anlatmak, öğrencileri dinlemek, fikirlerini almak vb. eğitim dışı bir faaliyet olarak algınamaz.
  6- Dönem sonlarında değerlendirmeler için zaman ayırıp, bu zaman içerisinde eksik kalan konuları tamamlamak, ünite ve dönemin değerlendirmesini yapmak, eksikliklerimizi görüp, tamamlama fırsatıdır. Bu zaman boş geçen bir zaman değil eğitimin bizatihi kendisi olsa gerek,
  7- Sene sonunda karne günü ders koymak hatta iki kazanım/dersi birlikte koymak (Tarih-10) hangi aklın ürünü olabilir, üstelik bizden buna uyup, buna göre planlama yapmamızı beklemek ne kadar mantıklı, Karne günü yapılamayan bu ders ve kazanımların telafisi nasıl olacak, zararını kim karşılayacak, bedelini kim ödeyecek.
  7- Biz Öğretmen İmecesi Tarih Zümresi olarak biliyoruz ki, tamamlanmayan her konu/kazanım bir sonraki eğitim-öğretim yılına sorun olarak yansır. Biz sorunun bir parçası değil, çözümün içerisinde olmak istiyoruz.
  8- Çok uzun oldu biliyorum, bunun için sizden helâllik diliyorum. Öğretmen İmecesi olarak birlikte düşünmeye, birlikte tasarlamaya, birlikte üretmeye ve ürettiklerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Selam, saygı ve sevgiyle kalın. Mehmet Köşk Öğretmen İmecesi proje koordinatörü

Yorumlarınız, görüş, öneri ve eleştirileriniz bizim için bir gelişme fırsatıdır.

Başa dön tuşu
Skip to content