İKM- İSLAM KÜLTÜR VE MEDENİYETİ

SEÇMELİ İSLAM KÜLTÜRÜ ve MEDENİYETİ DERSİ

Âdem (a.s.) peygamberden günümüze, insanın yaşadığı her zaman ve muhitte, gerek iç ve gerek dış dünyaya dair hep bir gelişim ve değişim olagelmiştir. Bu bağlamda faziletli insan yetiştirme ve yeryüzünü imar faaliyetleri de devam etmiştir. Zaman içerisinde tıkanmalar olduğunda, insanoğlunu yeniden uyarmak için Peygamberler gönderilmiş, nübüvvet sonrasında da bu süreç devam etmiştir.

İslam kültür ve medeniyeti, Âdem Peygamberden Hz. Muhammed’e (s.a.v) kadar gelen vahyin ekseninde günümüze kadar İslam dinini kabul eden toplumların İslam’ın temel değerlerinden hareketle oluşturdukları ortak bir medeniyetin adıdır. Bu medeniyet, diğer medeniyetlere birçok yönüyle kaynaklık etmiş, insanlığın istifade ettiği kültürel mirasın oluşmasına katkı sağlamış, dahası insanlığın manevi ihtiyaçlarını da gözetmiş ve gidermiştir.

Hangi kültür ve medeniyetin ürünü olursa olsun insanın ruh dünyası ve yeryüzünü imar için ürettiği medeniyetler birbirini beslemiş olmakla birlikte aynı zamanda birbirini yok etmeye yönelik mücadeleler de vermişlerdir. İslam kültür ve medeniyeti ise yeryüzü coğrafyasında çatışmacı ve yok edici olmak yerine barışın ve ıslahın tesisini önceleyen bir öze sahiptir.

İslam kültür ve medeniyeti vahiy eksenlidir. Vahiy ise ilk insana isimlerin öğretilmesinden itibaren insanlığın yolunu aydınlatmıştır. Dolayısıyla sosyal, kültürel ve ekonomik yönden toplum hayatını yeniden şekillendirmiştir. Bu medeniyetin mensupları; yönetim, sosyal adalet, fen ilimleri ve sosyal ilimler alanında örnek metinler ve uygulamalar ortaya koymuşlardır. Bu medeniyetin hâkim olduğu havza ve kıtalarda toplumda huzur ve barış teşekkül etmiş, kültür, sanat ve mimari alanlarında ise şaheserler ortaya konulmuştur.

Bu ders ile öğrencilerin medeniyet mirası ile bir köprü kurmaları sağlanarak, zihinlerinde bir medeniyet tasavvuru oluşturulacaktır. Yarınları kuracak olan gençlerin, kendi köklerinden beslenen,geleceği kurmada özgüveni olan bireyler olmalarının yanı sıra yapacakları özgün çalışmalarla kendi kültür ve medeniyetlerine katkı sağlama bilincine sahip olmaları amaçlanmaktadır.

Anadolu İmam Hatip Liselerinin 12. sınıflarında ve genel liselerde seçmeli olarak okutulacak olan İslam Kültür ve Medeniyeti Dersinin Öğretim Programında; İslam Kültür ve Medeniyeti’nin Doğuşu, İslam Kültür ve Medeniyeti’nin Esasları, İslam Kültür ve Medeniyeti’nde Sosyal ve Ekonomik Hayat, İslam Kültür ve Medeniyeti’nde İlim, İslam Kültür ve Medeniyeti’nde Sanat, İslam Kültür ve Medeniyeti’nde Şehir, İslam Kültür ve Medeniyeti’nin Bugünü ve Geleceği adlı 7 ünite yer almaktadır.

İslam Kültür ve Medeniyeti Son İçerikler

DERS ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI

İslam Kültür ve Medeniyeti Öğretim Programı

DESTEK, KATKI ve DEĞERLENDİRMELERİNİZİ BEKLİYORUZ.

Ünite ile ilgili dosya, doküman, sunum, slayt, ses, görüntü, fotoğraf, video, vb. her şeyi aşağıdaki sanal duvarda (Padlet) paylaşabilir, görüş ve düşüncelerinizi belirtebilir, yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz. Yapacağınız tek şey + ya tıklayıp sonrasında istediğinizi panoya eklemek. Birlikte düşünüyor, tasarlıyor, üretiyor ve paylaşıyoruz. Öğretmen İmecesi

Made with Padlet

ANA SAYFA / TARİH ZÜMRESİ / İKM- İSLAM KÜLTÜR ve MEDENİYETİ / İKM-1 İSLAM KÜLTÜR VE MEDENİYETİNIN DOĞUŞU / İKM-2 İSLAM KÜLTÜR VE MEDENİYETİNIN ESASLARI  / İKM-3 İSLAM KÜLTÜR VE MEDENİYETİNDE SOSYAL VE EKONOMİK HAYAT /  İKM-4 İSLAM KÜLTÜR VE MEDENİYETİNDE İLİM / İKM-5 İSLAM KÜLTÜR VE MEDENİYETİNDE SANAT / İKM-6 İSLAM KÜLTÜR VE MEDENİYETİNDE ŞEHİR / İKM-7 İSLAM KÜLTÜR VE MEDENİYETİNİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ

ANA SAYFA / TARİH ZÜMRESİ / TARİH-9 TARİH-10 / TARİH-11 / T.C. İNKILAP TARİHİ-12 / DİĞER ZÜMRE DERSLERİ / TYT / AYT / KPSS / DYK / Tarih Zümresi Kararları Yıllık Planlar / Tarih Zümresi Etkinlikleri / Proje Ödevleri / Performans Ödevleri / Yazılı Yoklama ve Sınavlar / BEP Dosyaları / Tarih Öğretimi /  Tarih Zümresi Haftalık Toplantı


ÖĞRETMEN İMECESİ /Eğitim 4.0 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorumlarınız, görüş, öneri ve eleştirileriniz bizim için bir gelişme fırsatıdır.

Başa dön tuşu
Skip to content