Ortak Türk TarihiOTT.2. Hun İmparatorlukları ve Sonraki Türk DevletleriTARİH ZÜMRESİ

OTT.2.10. Juan-Juan Kağanlığı

JUAN-JUAN KAĞANLIĞI

Bu devlet V-VI. yüzyıllarda hüküm sürmüştür. Toprakları Orta Asya’nın kuzeydoğu topraklarını Moğolistan, Altaylar, Doğu Türkistan’ın kuzeydoğu kısımlarını Cungarya ihtiva etmiştir. Çinliler onları Juan-Juan, Kök Тürkler Apar olarak adlandırmışlardır. Eftalit Devleti ile dostça münasebetlerde bulunan Juan-Juanların aslının Avarlara dayandığı görüşü hâkimdir. Bilindiği gibi Avar adı Eftalitlerde de kullanılmakta ve buna bağlı olarak her iki devlet kurucusunun aynı soydan olduğu iddia edilmektedir.

Çin’e karşı başarı elde eden Juan-Juanlar Yüeban, Gaoçe gibi Türk asıllı kabileler birliğini egemenliği altına almış, Doğu Türkistan’daki şehirleri kendilerine bağlamıştır. Türk ve Moğol kavimleri tarihinde Kağan unvanı ilk defa Juan-Juan yöneticisi Shelun tarafından kullanılmıştır.

Juan-Juan Devleti VI. yüzyılın ilk yarısında Moğolistan, Kuzey Çin ve Kore’ye kadar olan toprakları içine alan imparatorluğa dönüşmüştür. Onların egemenliği altındaki Türklerin Aşina boyu tarafından 552 yılında hâkimiyetine son verilince Juan-Juan boyları batıya doğru göç etmişlerdir. Doğu Avrupa’da kurulan Avar Kağanlığı’nın (VI yy. – IX yy. başı) Juan-Juanlar tarafından kurulmuş olması muhtemeldir.

DESTEK, KATKI ve DEĞERLENDİRMELERİNİZİ BEKLİYORUZ.

Ünite ile ilgili dosya, doküman, sunum, slayt, ses, görüntü, fotoğraf, video, vb. her şeyi aşağıdaki sanal duvarda (Padlet) paylaşabilir, görüş ve düşüncelerinizi belirtebilir, yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz. Yapacağınız tek şey + ya tıklayıp sonrasında istediğinizi panoya eklemek. Birlikte düşünüyor, tasarlıyor, üretiyor ve paylaşıyoruz. Öğretmen İmecesi

Made with Padlet
Daha Fazla Göster

Yorumlarınız, görüş, öneri ve eleştirileriniz bizim için bir gelişme fırsatıdır.

Başa dön tuşu
Skip to content