Ortak Türk TarihiOTT.2. Hun İmparatorlukları ve Sonraki Türk DevletleriTARİH ZÜMRESİ

OTT.2.5. Parkana Devleti

PARKANA DEVLETİ

Eski Parkana Devleti (Çin kaynaklarında Davan), MÖ I. binyılın ikinci yarısından itibaren MS ilk yüzyıllara kadar Fergana Vadisi’nin (modern Özbekistan ve Kırgızistan toprakları) orta ve doğu kısmını kapsamıştır. Ana nüfus İran kökenli olup Ön Türk etnik grupları da Parkana’da yaşamıştır.

Parkana’daki toplam şehir sayısı yetmişe ulaşmıştır. Devletin başkenti olan Guişan şehrinin (MÖ I. yüzyıl) günümüz Oş şehrinin (Kırgızistan) yerleştiği yerde bulunduğuna dair bir varsayım vardır.

Parkana tarihinin geç dönemi (MS ilk yüzyıllar) hakkında az bilgi bulunmaktadır. Nitekim bazı varsayımlara göre MS I ve II. yüzyılların başında Parkana, Kuşan Devleti’nin egemenliğine girmiştir.

MS V. yüzyılda Parkana toprakları, Orta Asya’nın batı kısmından gelerek Fergana Vadisi’ni işgal eden Eftalitler tarafından fethedilmiştir.

DESTEK, KATKI ve DEĞERLENDİRMELERİNİZİ BEKLİYORUZ.

Ünite ile ilgili dosya, doküman, sunum, slayt, ses, görüntü, fotoğraf, video, vb. her şeyi aşağıdaki sanal duvarda (Padlet) paylaşabilir, görüş ve düşüncelerinizi belirtebilir, yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz. Yapacağınız tek şey + ya tıklayıp sonrasında istediğinizi panoya eklemek. Birlikte düşünüyor, tasarlıyor, üretiyor ve paylaşıyoruz. Öğretmen İmecesi

Made with Padlet

Yorumlarınız, görüş, öneri ve eleştirileriniz bizim için bir gelişme fırsatıdır.

Başa dön tuşu