ORTAK TÜRK TARİHİOTT.3. Türk KağanlıklarıTARİH ZÜMRESİ

OTT.3.6. Koçu Uygur Devlet

KOÇU UYGUR DEVLETİ

Bu devlet IX. yüzyıldan XIII. yüzyılda Moğol hakimiyetine girene
kadar varlığını devam ettirmiştir. Kök Türk ve Uygur Kağanlıklarının varisleri tarafından kurulan bu devlet Doğu Türkistan’ın Turfan ve Kumul bölgelerini ihtiva etmiştir. Kurucusu Pan-Tegin’dir. Eski Türk kültürünün yanı sıra Manihaizm, Budizm inançlarının geliştiği yüksek bir kültürel ortam yaratmıştır. Kendisinden
sonra Budist tapınakları, duvar resimleri, heykeller; Eski Türkçe, Soğd ve Pehlevî dillerinde yazılan epigrafik yadigârlar bırakmıştır. Uygur soyluları yeni dinlerini halkın öğrenmesi amacıyla çok sayıda kitap yazmıştır. Bu kitapların basımında matbaanın temeli sayılabilecek kalıplar kullanılmaya başlanmıştır.

Yerleşik kültür ağırlıklı bu devlet 500 yıl gibi uzun bir ömür sürmüştür. Manihaizm, Budizm ve Hristiyanlık inançları ile Çin, yerli Tohar ve eski Türk kültürlerinin kaynaşmasından rengârenk bir yüksek kültür ortaya çıkmıştır. Asırlar içinde Çinli ahali tüccar veya mülteci sıfatıyla Koçu-Turfan Devleti’ne gelip yerleşmiştir. Gelen Çinli ahalinin ve Ön Asya, İran, Orta Asya’nın güneybatı sınırlarından gelen Fars ve Soğd tüccar ahalinin bu devletin gelişimine katkıda bulunduğu bilinir.

Nitekim buradaki eski mağaralara çizilmiş binlerce duvar resminde yerli Türk ve Toharlarla beraber Çin, Soğd, Ön Asya ve Hint insanlarının tasvirleri bulunmaktadır. Bu toplumlara özgü gelenekler, kıyafet ve diğer kültürel özelliklerin bir arada bulunması Koçu Uygur Devleti’nin hoşgörülü bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir.

DESTEK, KATKI ve DEĞERLENDİRMELERİNİZİ BEKLİYORUZ.

Ünite ile ilgili dosya, doküman, sunum, slayt, ses, görüntü, fotoğraf, video, vb. her şeyi aşağıdaki sanal duvarda (Padlet) paylaşabilir, görüş ve düşüncelerinizi belirtebilir, yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz. Yapacağınız tek şey + ya tıklayıp sonrasında istediğinizi panoya eklemek. Birlikte düşünüyor, tasarlıyor, üretiyor ve paylaşıyoruz. Öğretmen İmecesi

Made with Padlet

ÖĞRETMEN İMECESİ /Eğitim 4.0 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorumlarınız, görüş, öneri ve eleştirileriniz bizim için bir gelişme fırsatıdır.

Başa dön tuşu

ÖĞRETMEN İMECESİ /Eğitim 4.0 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Skip to content