ORTAK TÜRK TARİHİOTT.4. İlk Türk İslam DevletleriTARİH ZÜMRESİ

OTT.4.4. Sacoğulları

SACOĞULLARI

İlk müslüman Türk devletlerinden biri IX-X. yüzyıllarda Azerbaycan’da hüküm sürmüş olan Sacoğullarıdır. Devletin kurucusu Muhammed Sacoğlu’dur. Sacoğulları önceleri İslam devletinde vali gibi hizmet etmişlerdir. Devletin başkentleri önce Merağa, sonra Erdebil olmuştur. Sacoğullarının önemli hükümdarlarından biri Yusuf Sacoğlu’dur.

Hükümdar Yusuf’un kendi adına para bastırması, topraklarını genişletip hanedanın merkezini Erdebil’e taşıması, Sacoğullarının Azerbaycan’da hâkimiyetlerini sağlamlaştırarak bağımsız hareket ettiklerini göstermektedir. Bu Türk devleti, Doğu Anadolu’nun büyük bir bölümüne de hâkim olmuştur. Yusuf’un paralarını hem kendi topraklarında hem de altın olarak bastırabilmesi Sacoğullarının devletin ekonomik olarak ulaştığı gücü net olarak ortaya koymaktadır.

DESTEK, KATKI ve DEĞERLENDİRMELERİNİZİ BEKLİYORUZ.

Ünite ile ilgili dosya, doküman, sunum, slayt, ses, görüntü, fotoğraf, video, vb. her şeyi aşağıdaki sanal duvarda (Padlet) paylaşabilir, görüş ve düşüncelerinizi belirtebilir, yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz. Yapacağınız tek şey + ya tıklayıp sonrasında istediğinizi panoya eklemek. Birlikte düşünüyor, tasarlıyor, üretiyor ve paylaşıyoruz. Öğretmen İmecesi

Made with Padlet

ÖĞRETMEN İMECESİ /Eğitim 4.0 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorumlarınız, görüş, öneri ve eleştirileriniz bizim için bir gelişme fırsatıdır.

Başa dön tuşu

ÖĞRETMEN İMECESİ /Eğitim 4.0 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Skip to content