ORTAK TÜRK TARİHİOTT.5. Türk KağanlıklarıTARİH ZÜMRESİ

OTT.5.5. İlhanlılar Devleti

İLHANLILAR DEVLETİ

XIII-XV. yüzyıllarda hüküm süren İlhanlılar Devleti de Cengiz Han İmparatorluğu’nun bir parçasıdır. Merkezî toprakları Azerbaycan bölgesi, yönetim merkezi ise Tebriz olmuştur. Bu devlet Cengiz Han’ın torunu, Tuluy’un oğlu Hülagû (1256-1265) tarafından kurulmuştur.

1256 yılında tüm tarihî Azerbaycan topraklarını elde eden Hülagû Han, 1258 yılında Bağdat’ı alarak Abbasî devletine son vermiştir. Suriye ve Filistin’i işgalden sonra Mısır’a doğru ilerlemeye başlamışlardır.

İlhanlılar, Gazan (Mahmut) Han (1295-1304) zamanında Müslümanlığı kabul etmişlerdir. Bundan önce İlhanlı yöneticileri gelişmekte olan Tibet Budizmi ve Nasturîliği teşvik etmişlerdir. XIV. yüzyılın başlarında çıkan iç karışıklıklar sonucu İlhanlılar parçalanmaya yüz tutmuşlar özellikle Ebu Said Bahadır’ın (1316-1335) 1335 yılında ölümünden sonra hanedan çözülmeye başlamıştır.

İlhanlılar Devleti tarihî Azerbaycan merkezli bir siyasi güce dönüşmüş; İran, Irak, Anadolu ve Güney Kafkasya onların emri altına girmiştir. Bu dönemde esas kısmını Oğuz Türklerinin oluşturduğu ahali arasına Cengiz’in torunlarıyla beraber çok sayıda Türk-Moğol kabilesi yerleşmişti. Bütün bunlara rağmen Oğuz kültürü kendi etkisini korumuş, gelen boylar zamanla onların arasında erimişlerdir. İlhanlılar Devleti’nin resmî dili Türkçe, Moğolca ve Farsçaydı.

DESTEK, KATKI ve DEĞERLENDİRMELERİNİZİ BEKLİYORUZ.

Ünite ile ilgili dosya, doküman, sunum, slayt, ses, görüntü, fotoğraf, video, vb. her şeyi aşağıdaki sanal duvarda (Padlet) paylaşabilir, görüş ve düşüncelerinizi belirtebilir, yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz. Yapacağınız tek şey + ya tıklayıp sonrasında istediğinizi panoya eklemek. Birlikte düşünüyor, tasarlıyor, üretiyor ve paylaşıyoruz. Öğretmen İmecesi

Made with Padlet

TARİH ZÜMRESİ / ORTAK TÜRK TARİHİ / MOĞOL İMPARATORLUĞU / ALTIN ORDA DEVLETİ / ÇAĞATAY DEVLETİ / МОĞOLİSTAN (DOĞU ÇAĞATAY) HANLIĞI / İLHANLILAR DEVLETİ / KUBİLAY HANLIĞI / TÜRK-MOĞOL DEVLETLERİNDE SOSYAL, EKONOMİK VE KÜLTÜREL HAYAT / OTT.5.8. Türk-Moğol Devletleri Ünitesi Ölçme-Değerlendirme Etkinlikleri


ÖĞRETMEN İMECESİ /Eğitim 4.0 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorumlarınız, görüş, öneri ve eleştirileriniz bizim için bir gelişme fırsatıdır.

Başa dön tuşu

ÖĞRETMEN İMECESİ /Eğitim 4.0 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Skip to content