Ortak Türk TarihiOTT.5. Türk KağanlıklarıTARİH ZÜMRESİ

OTT.5.6. Kubilay Hanlığı

KUBİLAY HANLIĞI

XIII-XIV. yüzyıllar arasında hüküm süren Kubilay Hanlığı da Moğol İmparatorluğu’nun bir parçası sayılır. Merkezi Çin’deki Hanbalık (Çince adı “Dadu”, şimdiki Pekin) şehri olan bu devlet Cengiz Han’ın torunu (Tuluy’un oğlu) Kubilay Han (1264-1294) tarafından kurulmuştur.

Kubilay, Moğolların baş hükümdarı Mönke (Mengü) Han’ın (1251-1259) kardeşi, İlhanlı Devleti’nin kurucusu Hülagû’nun ağabeyidir. Kubilay gençlik yıllarında Çince öğrenmiş ve Çin kültürüne büyük merak duymuştur. 1251 yılında merkezî Moğol hükümdarlığına seçilen kardeşi Mengü, Kubilay’ı doğudaki ülkeleri almaya göndermişti.
1259 yılında Moğol İmparatorluğu’nun baş yöneticisi sayılan Mengü vefat ettikten sonra Çin topraklarını yöneten Kubilay ve onun kardeşi Arık Boğa arasında kavga çıkmış, sonunda 1264 yılında Kubilay galip gelmiştir. 1271 yılında Kubilay kendi ulusunu Çince “Yüan” olarak adlandırmış, yönetim merkezi sıfatıyla da
Hanbalık şehrini seçmiştir. 1276 yılında Yüan İmparatorluğu Güney Song saltanatına son vererek Çin topraklarını birleştirmiştir.

Kubilay döneminde Çin’i pek çok Avrupalı ziyaret etmiştir. Ziyaretçilerin arasında en ünlüsü Marco (Marko) Polo’dur. Marco Polo Kubilay İmparatorluğu’nun ve kendisinin de gidip gördüğü diğer bölgelerin siyasi, iktisadi ve kültürel hayatına dair pek çok enteresan bilgi kaydetmiştir.

Bu hanedan döneminde Moğol-Türk-Çin geleneklerine göre devlet yönetilmiş, ancak belirli bir süre sonra Çin kültürü ağırlık kazanmaya başlamıştır. Başlangıçta Moğolların yönetim işlerinde Orta Asya’dan gelen tüccarlar veya yeni istilalarda kendilerine yardım eden Müslümanlara ayrıcalık tanınmıştır. Harezmli eski tüccar soyundan gelen Mahmut Yalavaç bunun parlak bir örneğidir. Kendisinin sadık hizmetlerinden dolayı ona Yüan Hanedanı’nın başkenti Hanbalık şehrinin valiliği sunulmuştur.

Cengiz Han ve torunları dünyanın en büyük imparatorluklarından biri olan devleti kurduklarında eski Türk devlet geleneğini geliştirerek devam ettirmişler ve Moğol gelenekleriyle yoğurmuşlardır.

Söz konusu Türk-Moğol siyasi oluşumunda hükümdar diğer Türk devletlerinde olduğu gibi “Kağan”, “Kaan” veya “Han” olarak adlandırılmıştır. Bu dönemde Moğollara özgü “Nöker”lik (Moğolca “arkadaş” daimî hizmetteki askerlik) ve “Noyon”luk (kumandanlık) sistemi yaygınlaşmıştır.

DESTEK, KATKI ve DEĞERLENDİRMELERİNİZİ BEKLİYORUZ.

Ünite ile ilgili dosya, doküman, sunum, slayt, ses, görüntü, fotoğraf, video, vb. her şeyi aşağıdaki sanal duvarda (Padlet) paylaşabilir, görüş ve düşüncelerinizi belirtebilir, yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz. Yapacağınız tek şey + ya tıklayıp sonrasında istediğinizi panoya eklemek. Birlikte düşünüyor, tasarlıyor, üretiyor ve paylaşıyoruz. Öğretmen İmecesi

Made with Padlet

TARİH ZÜMRESİ / ORTAK TÜRK TARİHİ / MOĞOL İMPARATORLUĞU / ALTIN ORDA DEVLETİ / ÇAĞATAY DEVLETİ / МОĞOLİSTAN (DOĞU ÇAĞATAY) HANLIĞI / İLHANLILAR DEVLETİ / KUBİLAY HANLIĞI / TÜRK-MOĞOL DEVLETLERİNDE SOSYAL, EKONOMİK VE KÜLTÜREL HAYAT / OTT.5.8. Türk-Moğol Devletleri Ünitesi Ölçme-Değerlendirme Etkinlikleri

Daha Fazla Göster

Yorumlarınız, görüş, öneri ve eleştirileriniz bizim için bir gelişme fırsatıdır.

Başa dön tuşu
Skip to content